Apple Watchkit

Apple Watchkit

Apple Watch üzerinde çalışacak uygulamaların yapılması için Apple tarafından sunulan Apple Watchkit ile uygulama geliştiriciler kolay bir şekilde Apple Watch ile uyumlu uygulamalar yaratabilmektedir.

Apple tarafından video ve yazılar ile desteklenerek detaylı bilgiler verilen Apple Watchkit, sadece geliştiriciler için kullanıma sunulmuş olsa da Apple tarafından herkesin ulaşılabileceği Apple ara yüz rehberi adı altında genel bir tanıtım rehberi yayınlanmış durumda.

Apple Watchkit üzerinden uygulama yapılmasında en önemli nokta, Apple Watch özellikleri. Öyle ki farklı ölçülerde iki farklı şekilde satışa çıkarak kullanılacak olan Apple Watch üzerinde uygulamaların çalışması için bu iki farklı seçenekle uyumlu olması gerekiyor.

38 milimetre olan modeli 272×340 ve 42 milimetre olan modeli sadece 312×390 ölçülerinde olduğundan dolayı, ekran üzerinde uzun yazılar ve işlemler gerektiren uygulamalar yerine daha çok buton ve görseller ile desteklenerek kullanıcıların Apple Watch üzerinden kolayca yönetim sağlaması gerektiği için Apple, Apple Watchkit tanıtımında özellikle bu konularda geliştiricilerden özel bir çalışma istedi. Tüm bunlar ile birlikte henüz bir iki uygulamanın tanıtıldığı Apple Watchkit ile Apple Watch nasıl şekillenecek merak konusu. Zira gerekli uygulamalar olmadan Apple Watch ile yapılabilecekler oldukça sınırlı.