Apple Watch Satışları

Apple Watch satışlarının patlaması bekleniyor

Hemen hergün hakkında çıkan onlarca haber ve dedikoduya bakılırsa, Apple Watch’da iPhone gibi bir efsane olma yolunda ilerliyor. Piyasada olan akıllı saatler için bulunulan en yüksek satış tahmini 30-40 milyon civarlarında olması bazıları için çok yüksek bir rakam gibi gelebilir, ancak Apple Watch için beklenen rakam bunun kat ve kat fazlası!

Business Insider‘da yer alan haberde, Morgan Stanley analisti Kate Hubert’nin beklentisi, ilk 12 ay içinde 30 milyon adet Apple Watch satılacağı yönünde.

Hubert’nin yaptığı analizden kısaca bahsetmek gerekirse; Apple Watch piyasaya çıktığında dünyadaki 3015 milyon iPhone sahibinin cihaz segmenti iPhone5 ve üzeri bir seviyede olacak. İlk bakışta bu kullanıcılarının %10’unun Apple Watch sahibi olması bekleniyor. Ancak bir dip not belirtmek gerekirse, iPad piyasaya çıktığı ilk yıl içerisinde iPhone kullanıcılarının %14’ü bu cihazı satın almış ve kullanmaya başlamıştı.

Apple Watch’un kullanılabilmesi için bir iPhone veya iPad ihtiyacı olduğu için, bu ürünlerin satışlarıyla paralel bir oranda seyretmesi bekleniyor.

Analist Huberty, Apple Watch ile birlikte piyasada olan diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin de satışlarında bir ivme öngörüldüğünü ve 2020 yılına kadar 500 milyon ile 1 milyar adet arasında bir Apple Watch satışı beklendiğini de ekliyor.