Apple Watch iPhone Uygulaması

Apple Watch iPhone Üzerinden Nasıl Kontrol Edilecek?

Apple’ın merakla beklenen giyilebilir ilk cihazı Apple Watch için geri sayım başladı. Tim Cook’un yaptığı açıklama ile Nisan ayında satışa çıkacağı kesinleşesen Apple Watch’un iPhone üzerinden nasıl kontrol edileceği ve ayarlarının nasıl yapılacağı konusunda ise detaylı bilgiler gün ışığına çıkmaya başladı.

Apple Watch’un iPhone üzerinden yönetimini sağlayacak yardımcı uygulama 5 farklı menüden oluşuyor.

Kişiler, Takvim, Aktivite, Mesajlar  ve diğer özellikleri kapsayan Daha Fazla menüsü.

Detaylara bakılınca çok net anlaşılacağı üzere, Apple Watch’un odak oktası Bildirimler ve Hızlı işlemler ve bunlara ait tüm ayarlar iPhone üzerinden gerçekleştiriliyor.

Apple Watch iPhone Uygulaması - Kişiler

Kişiler menüsü yardımıyla, Apple Watch’un ekranına 12 farklı kişiye kadar hızlı arama kısa yolu eklenebiliyor ve bu kısa yol sayesinde ilgili kişileri hızlıca aramak, mesaj ve e-posta göndermek mümkün olabiliyor.

Kişiler menüsünün altında bulunan “Engellenenler” fonksiyonu yardımıyla ise, Apple Watch üzerinden arama veya mesajlarını görmek istemediğimiz kişileri seçebiliyor ve saatimizi daha işlevsel kişiler ile iletişim kurmak üzere özelleştirebiliyoruz.

Apple Watch iPhone Uygulaması -  Mesajlar

Mesaj menüsü üzerinden ise otomatik cevaplamalar ile ilgili gerekli ayarlamalar yapılabiliyor.

Bu ayarlar Apple Watch için özel olarak ayarlanabileceği gibi, iPhone’unuz için geçerli ayarları aynen kullanma opsiyonu da kullanıcılara sunulmuş durumda. Hem yazılı hem de sesli mesajlar için hızlı cevaplama ayarlamaları bu kısımdan yapılarak istenirse varsayılan olarak da ayarlanabiliyor.

Apple Watch iPhone Uygulaması - Aktiviteler

Ajanda menüsü de diğer menüdeki özelliklerle aynı mantığa sahip ve oldukça basit olarak düşünülmüş. iPhone’unuz için kullandığınız Ajandayı Apple Watch ekranında da görmek isteyip istemediğinizi ayarlayabiliyor, isterseniz Apple Watch’unuz için Özel ayar yapabiliyorsunuz.

Aktivite menüsünde ise standart hatırlatıcı ve çeşitli alarmların ayarlanabileceği alanlar mevcut. Örnek olarak Hareketsizlik Alarmı ile saatinizin sizi belirli bir süreden uzun hareketsiz kalmanız durumunda uyarmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Performans odaklı Hedefler belirleyebilir, bu hedeflere ulaşınca veya kişisel en iyi hedefe ulaştığınızda uyarılmanızı sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz bu ayarları tamamen kapatabilir ve aktiviteler ile ilgili uyarı almayı önleyebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde pil tasarrufu sağlamanızın da mümkün olabileceği de belirtilmiş durumda.

Apple Watch iPhone Uygulaması - More

Daha Fazla (More) menüsü içinde ise cihazın diğer ayarlarını bulabilirsiniz. Bunlar, saat, mail, maps, müzik, fotoğraf, telefon, yatırım, erişilebilirlik menüleri altında toplanmış. Bu menü üzerinden telefondaki alarmınızın saatinizde de çalmasını sağlayabilir veya saatin ana ekranındaki uygulamaların yerleşimlerini düzenleyebilir, müzik dinlemek için listelerinizi ayarlayabilir, haritalara kayıtlı yerlerinizi atayabilirsiniz.

Apple Watch iPhone Uygulaması - Daha Falzla Menüsü