Yeni İşletim Sistemleri Hazır

Dünya Geliştiriciler Konferansı’na katılarak işletim sistemleri konusunda adeta şov yapan Apple, işletim sistemleri üzerindeki geliştirmelerini tamamladı.

iOS 9, OS X El Capitan ve watchOS 2 gibi işletim sistemlerini tanıtarak, bu konuda büyük bir merak uyandıran Apple, bu işletim sistemlerinin deneme sürümlerini kullanıma sundu. Her işletim sisteminde farklı bir konuda yenilik bulunurken Apple Watch için sunulan yeni işletim sistemi watchOS 2 adı ile yayınlandı.

Yeni işletim sistemi ile birlikte en büyük sorun olan güvenliğe bir nebze de olsa çözüm getirilmiş durumda. Eski işletim sisteminde çalınma durumlarında cihaza reset atarak kişilerin cihazı kullanması mümkünken, watchOS 2’ede aktivasyon kilidi adı altında güvenlik önlemi alınmış durumda. Böylece çalıntı durumlarında dahi cihazın herhangi bir şekilde kullanılması mümkün olmuyor. Diğer bir özellik ise kullanım kolaylığı için yapıldı ve dokunmatikte iyileştirmelere gidilerek dokuma özelliği geliştirildi. Yeni işletim sistemi ile birlikte gelen diğer bir yenilik ise saat kadranlarının yenilenmesi oldu.