Akbank Direkt Apple Watch Uygulaması

9 Mart’taki etkinlikte Tim Cook tarafından detayları açıklanan Apple Watch için Türk Bankalarının uygulama yarışına başladığı ve ardı arkasına açıklamalar yaptığını belirtmiştik.
Bu uygulamalar arasında oldukça iddialı olan ve pek çok mecrada reklamları görülebilecek Akbank Direkt Apple Watch uygulaması hakkında detaylı bilgiler Akbank web sitesinde yayınlandı.

Sitede yer alan bilgilere göre Akbank tarafından hazırlanan Apple Watch uygulaması, Akbank Direkt Mobil uygulamasının uzantısı (extension) olarak çalışacak ve telefonlarında Akbank Direkt Mobil yüklü olan müşteriler Apple Watch’ları ile telefonlarını eşleştirdiklerinde bu uzantıyı kullanabilecekler.

Apple Watch uzantısından müşteri olmayan veya telefonlarındaki Akbank Direkt Mobil uygulamasına giriş yapmamış müşterilerinde belirli döviz kurları ve hisse senetlerini görüntüleyebilecekler ve bu bilgileri Watch’ın Glance’lerinden biri olarak kullanabilecekleri özellikle belirtilmiş ve diğer özellikler ise şu şekilde sıralanmış:

Kredi kartı kullanılabilir limit bilgisi: Müşterilerin Kredi kartlarında kalan limit bilgisi yüzde olarak gösterilecek. Saat üzerinden tek şifre girildiği durumda kalan limit bilgisi ve son işlemler tutar olarak gösterilecek. Yüzde bilgisi Glance’te de kullanılabilecek, yani anlık olarak Kredi kartlarında kalan bilgiye müşteri ulaşabilecek (toplam limit bilgisi müşteri tarafından bilindiği için kalan limiti yüzden anlayabilecek).

Hesap bakiyesi: Müşterilerin mevcut bakiyeleri telefon ayarlarında belirleyecekleri sabit bir tutara göre yüzde olarak gösterilecek. Örneğin; 10.000 TL olarak bu limit belirlenirse, kalan bakiye 2.000TL ise %20 olarak gösterilecek. Saat üzerinden tek şifre girildiği durumda ise bu bilgi ve son hesap hareketleri tutar olarak gösterilecek. Yüzde bilgisi Glance’te de kullanılabilecek, yani anlık olarak hesaplarında kalan bakiye bilgisine müşteri ulaşabilecek.

Para çekme: Müşteriler saatlerini kullanarak ATM’lerden para çekebilecekler. Saat üzerinden sadece tutar girdikten (default bir hesap kullanılacak) sonra kendilerine gönderilecek SMS kodunu ATM’lere girip parayı alabilecekler. Bu işlem için son adımda “tek şifre” girmek gerekecek.

Bildirimler: Telefonlarına gönderilen bildirim mesajlarını saatte görebilecekler. Anlık olarak görememeleri durumunda sonradan ulaşabilmeleri için ayrı bir menüde gösterilecek.

Döviz kuru ve hisse senetleri: Müşteriler seçtikleri döviz kurları ve hisse senetlerini görüntüleyebilecekler. Bu bilgileri saatin Glance’inde de kullanabilecekler.

Döviz hesaplayıcı: Kullanıcılar döviz kuru hesaplayıcı ile hesaplama yapabilecekler. Ayrıca yurt dışında bulundukları ülkenin kuru lokasyon bilgisi kullanılarak hızlıca görebileceklerdir.