Görme Engelliler İçin Özel Akıllı Saat

Görme engelli kullanıcılar için üretilen akıllı saat çeşidi olacak DOT Smartwatch, normal akıllı saatlerin sahip olduğu birçok özelliğe sahip olacak. Mesajları, tweetleri, e-mail’i, GPS bilgilerini, zaman bilgisini ve diğer tüm bildirimleri kullanıcısına iletebiliyor. Bunu ‘Braille’ alfabesini kullanarak yapıyor. Aynı zamanda bu alfabeyi bilmeyen kullanıcıları içinde alfabeyi öğretecek uygulamaya sahip. Bu akıllı saat saniyede 100 karakter gösterebiliyor. Ayrıca DOT tek şarjla 10 saatlik kullanım sağlayabiliyor.

Üreticiler tarafından bu vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek bir haber ise, yaptıkları güncellemeler sayesinde BiTaksi uygulamasını da kullanabilecekler. Bu açıdan görme engelli insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde geliştirilmiş. DOT Smartwatch’un fiyatının 300 dolardan az olacağı ve ön siparişe bu yıl içinde açılarak Aralık ayında piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Herkese hitap etmek başlığı altında teknoloji firmalarının engelli insanları düşünerek bu tarz üretimler yapması oldukça bilinçli bir hareket. Görme engelli vatandaşların yaşam kalitesini arttıracak bu üretimin görme engelli kullanıcılar için kullanışlı olacak halde üretilmesini ve görme engelli vatandaşlarımız için yararlı olmasını umuyoruz.

Bu gelişmenin ardından ise Apple’ın bu konuya ilgi gösterip göstermeyeceği de merak ediliyor.